Lapsen positiivinen cv

Suunnittelimme eskarilapsillemme Viikon henkilön julisteen positiivisen cv:n tavalla. Jokainen arvotaan vuorollaan viikon henkilöksi ja hänestä tehdään juliste seinälle, jonka saa viikon päätyttyä kotiin. Tavoitteena toisten huomioiminen ja omien taitojen huomaaminen sekä vanhempien osallistaminen.

Viikon henkilö piirtää kuvan itsestään sekä kertoo aikuiselle asiota itsestään, millainen on ja mitä on oppinut sekä mistä tykkää. Pöytäkunnittain kirjataan kavereiden positiivisia huomioita tästä lapsesta sekä mietitään, mikä hänestä voisi tulla isona. Nämä kaikki luetaan ääneen viikon henkilölle. Vanhempia pyydetään myös kirjaamaan asioita lapsesta. Kaikki nämä lapsi liimaa julisteeseen. Lisäksi lapset toivoivat kotiin mukaan pelin, lelun ja reissuvihkon, mikä luetaan viikon lopuksi.

Lapset ovat olleet innostuneita tästä projektista ja ovat kertoneet paljon ihania asioita viikon henkilöstä. Viikon henkilö on ollut hyvin mielissään huomiosta samoin hänen vanhempansa.

  • : P+A
Jaa oivallus:

Leave a Reply

Your email address will not be published.